WAB300M12BM3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 3
Datasheet
MFR Recommended
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 49
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 13
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 382A (Tc) Chassis Mount Module
WAB300M12BM3
DigiKey Part Number
1697-WAB300M12BM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAB300M12BM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 382A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 92mA
Manufacturer
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
908nC @ 15V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
24500pF @ 1000V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
382A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 300A, 15V