WAS350M12BM3
DigiKey Part Number
1697-WAS350M12BM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAS350M12BM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 417A
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 417A (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 350A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 85mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
844nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25700pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
417A (Tc)