MKS4F031503C00JH00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
In Stock: 630
TDK
Image for MKS4F031503C00JH00 is not available
MKS4F031503C00JH00
DigiKey Part Number
1928-MKS4F031503C00JH00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4F031503C00JH00
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V