MKS4C033303C00JF00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4C033303C00JF00 is not available
MKS4C033303C00JF00
DigiKey Part Number
1928-MKS4C033303C00JF00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C033303C00JF00
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
63V