MKS4B051004J00KD00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4B051004J00KD00 is not available
MKS4B051004J00KD00
DigiKey Part Number
1928-MKS4B051004J00KD00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4B051004J00KD00
Description
CAP FILM 10UF 10% 50VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
30V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
50V