MKS2J022201K00MC00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
MKS2J022201K00MC00
DigiKey Part Number
1928-MKS2J022201K00MC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2J022201K00MC00
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
630V