MKS2G022201C00MN00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
MKS2G022201C00MN00
DigiKey Part Number
1928-MKS2G022201C00MN00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2G022201C00MN00
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 400VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V