SP2115/P12-1C
DigiKey Part Number
5040-SP2115/P12-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2115/P12-1C
Description
CONN RCPT MALE 12P SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP2115/P12-1C Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black, Blue
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Features
Protective Cap
Mounting Type
Panel Mount
Shielding
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps)
5A
Termination
Solder
Voltage Rating
400VAC
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C