SP2110/S12II-1N
DigiKey Part Number
5040-SP2110/S12II-1N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2110/S12II-1N
Description
CONN PLUG FEMALE 12P SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP2110/S12II-1N Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Blue
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
400VAC
Termination
Solder
Cable Opening
0.276" ~ 0.472" (7.00mm ~ 12.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C