BYW29E-200,127 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 331
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 3 704
Datasheet
In Stock: 2 636
STMicroelectronics
In Stock: 128
STMicroelectronics
Diotec Semiconductor
In Stock: 996
Diode 200 V 8A Through Hole TO-220AC
BYW29E-200,127
DigiKey Part Number
1740-1180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW29E-200,127
Description
DIODE STANDARD 200V 8A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BYW29E-200,127 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 8 A