STTH2002D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 2 464
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 46
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 90
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Diode 200 V 20A Through Hole TO-220AC
STTH2002D
DigiKey Part Number
497-5276-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH2002D
Description
DIODE STANDARD 200V 20A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STTH2002D Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 20 A