1092QC6-28V
DigiKey Part Number
1092QC6-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC6-28V
Description
LED PNL IND BLUE CLR QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Blue Clear 28V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QC6-28V Models
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Blue
Millicandela Rating
3200mcd
Lens Color
Blue
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)