1092QC3-28V
DigiKey Part Number
1092QC3-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC3-28V
Description
LED PNL IND AMBER DIF QUICK CON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 28V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092QC3-28V Models
Category
Ratings
DC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)