TR3C686K6R3C0200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 878
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 863
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 200mOhm
TR3C686K6R3C0200
DigiKey Part Number
718-1561-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3C686K6R3C0200
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3C686K6R3C0200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V