595D686X0020D2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 160
Datasheet
In Stock: 8 039
In Stock: 41
KEMET
In Stock: 726
KEMET
In Stock: 896
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 190mOhm
595D686X0020D2T
DigiKey Part Number
595D686X0020D2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D686X0020D2T
Description
CAP TANT 68UF 20% 20V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D686X0020D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
20 V