595D108X0004R2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Similar
KEMET
KEMET
In Stock: 359
1000 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2824 (7260 Metric) 70mOhm
595D108X0004R2T
DigiKey Part Number
595D108X0004R2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D108X0004R2T
Description
CAP TANT 1000UF 20% 4V 2824
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D108X0004R2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
4 V