T510E108M004ATE018
DigiKey Part Number
399-3992-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-3992-1-ND - Cut Tape (CT)
399-3992-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T510E108M004ATE018
Description
CAP TANT 1000UF 20% 4V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2924 (7360 Metric) 18mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T510E108M004ATE018 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm