592D227X0010D2T19H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 1 592
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 714
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 500
In Stock: 20
In Stock: 598
KEMET
KEMET
In Stock: 85
In Stock: 2
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm
592D227X0010D2T19H
DigiKey Part Number
592D227X0010D2T19H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D227X0010D2T19H
Description
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D227X0010D2T19H Models
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V