T491V227M010AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 85
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 2
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 7 312
Vishay Sprague
Vishay Sprague
In Stock: 714
In Stock: 500
In Stock: 20
In Stock: 598
KYOCERA AVX
In Stock: 506
220 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T491V227M010AT
DigiKey Part Number
T491V227M010AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491V227M010AT
Description
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491V227M010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm