135D397X9030T2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
390 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 30 V Axial 1.8Ohm
135D397X9030T2
DigiKey Part Number
135D397X9030T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
135D397X9030T2
Description
CAP TANT 390UF 10% 30V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
135D397X9030T2 Models
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.390" Dia x 0.766" L (9.91mm x 19.46mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
30 V