109D107X9060F2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
100 µF Elastomer Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial 2.5Ohm
109D566X9075T2
109D107X9060F2
DigiKey Part Number
718-1226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109D107X9060F2
Description
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
109D107X9060F2 Models
Category
Type
Elastomer Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.796" L (7.92mm x 20.22mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
60 V