WYO102MCMTCRKR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 8 896
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 108 510
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WYO102MCMTCRKR
DigiKey Part Number
2870-WYO102MCMTCRKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO102MCMTCRKR
Description
WYO X440Y250VAC 1000PF 20% Y5U R
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)