VB40100G-E3/4W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 71
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 3
Datasheet
onsemi
In Stock: 814
In Stock: 1 355
In Stock: 0
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 185
In Stock: 619
In Stock: 47
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
VB40100G-E3/4W
DigiKey Part Number
VB40100G-E3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VB40100G-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 20 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A