SBR10100CTB-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2 393
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
TO-263AB
SBR10100CTB-13
DigiKey Part Number
SBR10100CTB-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10100CTB-13
Description
DIODE ARRAY SBR 100V 5A TO263AB
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 5 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A