V20150S-M3/4W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 1 090
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 995
Datasheet
Diode 150 V 20A Through Hole TO-220-3
V20150S-M3/4W
DigiKey Part Number
V20150S-M3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20150S-M3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
V20150S-M3/4W Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 20 A