MBR20150CT
DigiKey Part Number
4878-MBR20150CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20150CT
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 10A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 10A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR20150CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A