V20120SHM3/4W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 490
Datasheet
Diode 120 V 20A Through Hole TO-220-3
V20120SHM3/4W
DigiKey Part Number
V20120SHM3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20120SHM3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
V20120SHM3/4W Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 120 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.12 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)