V20PW12HM3/I
DigiKey Part Number
V20PW12HM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PW12HM3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 20A Surface Mount SlimDPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 120 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1350pF @ 4V, 1MHz
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.02 V @ 20 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)