SMCJ28CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 419
Datasheet
Direct
In Stock: 127
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 784
STMicroelectronics
Bourns Inc.
In Stock: 193
Taiwan Semiconductor Corporation
45.4V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ28CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ28CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ28CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ28CAHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V