SMCJ120CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 85
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
193V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ120CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ120CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ120CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ120CAHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V