SMCJ120CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 335
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 85
Microchip Technology
193V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ120CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ120CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ120CA-HR
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V