SMCJ100AHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 465
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ100AHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ100AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V