SMC3K75CAHM3/57 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 175
Similar
In Stock: 230
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
121V Clamp 24.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K75CAHM3/57
DigiKey Part Number
SMC3K75CAHM3/57-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K75CAHM3/57
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K75CAHM3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V