SMDJ75CA
DigiKey Part Number
SMDJ75CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ75CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ75CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ75CA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 24.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ75CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V