SA33HE3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2 411
Datasheet
59V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA33HE3/54
DigiKey Part Number
SA33HE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA33HE3/54
Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59V