SA33AHE3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 400
Datasheet
In Stock: 0
53.3V Clamp 9.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA33AHE3/54
DigiKey Part Number
SA33AHE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA33AHE3/54
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V