S10CJHM3/I
DigiKey Part Number
112-S10CJHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-S10CJHM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-S10CJHM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10CJHM3/I
Description
DIODE STANDARD 600V 10A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 10A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
79pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)