BZG03C33TR is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 4 052
In Stock: 6 707
Datasheet
Direct
onsemi
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Image for BZG03C33TR is not available
BZG03C33TR
DigiKey Part Number
BZG03C33TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C33TR
Description
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 33 V 1.25 W ±6% Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
BZG03C33TR Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 24 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
DO-214AC (SMA)
Tolerance
±6%
Base Product Number
Power - Max
1.25 W