BZG03C30TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 21 855
Datasheet
Similar
In Stock: 7 607
Datasheet
Direct
onsemi
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
Image for BZG03C30TR is not available
BZG03C30TR
DigiKey Part Number
BZG03C30GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C30TR
Description
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
BZG03C30TR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 22 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Power - Max
1.25 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms