WSR5R0600FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
60 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSR5R0600FTB
DigiKey Part Number
WSR5R0600FTB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR5R0600FTB
Description
RES 0.06 OHM 1% 5W 4527
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)