WSR5R0600FEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
60 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSR5R0600FEK
DigiKey Part Number
WSR5R0600FEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR5R0600FEK
Description
RES 0.06 OHM 1% 5W 4527
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)