RWR89S50R0DMRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
50 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S50R0DMRSL
DigiKey Part Number
RWR89S50R0DMRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S50R0DMRSL
Description
RES 50 OHM 0.5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S50R0DMRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
M (1%)