RWR89S50R0DMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
50 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S50R0DMBSL
DigiKey Part Number
RWR89S50R0DMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S50R0DMBSL
Description
RES 50 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S50R0DMBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
M (1%)