RWR84S3R48FRS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
3.48 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S3R48FRS70
DigiKey Part Number
RWR84S3R48FRS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S3R48FRS70
Description
RES 3.48 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S3R48FRS70 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)