RWR84N54R9FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
54.9 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84N54R9FSBSL
DigiKey Part Number
RWR84N54R9FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84N54R9FSBSL
Description
RES 54.9 OHM 7W 1% WW AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)