RWR82N6490DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
649 Ohms ±0.5% 1.5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR82N6490DRBSL
DigiKey Part Number
RWR82N6490DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR82N6490DRBSL
Description
RES 649 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR82N6490DRBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)