RWR74SR147FRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
147 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74SR147FRBSL
DigiKey Part Number
RWR74SR147FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74SR147FRBSL
Description
RES 0.147 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74SR147FRBSL Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)