RWR74N1R00FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR74N1R00FMBSL
DigiKey Part Number
RWR74N1R00FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74N1R00FMBSL
Description
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74N1R00FMBSL Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
M (1%)