RWR84N1R00DRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1 Ohms ±0.5% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84N1R00DRBSL
DigiKey Part Number
RWR84N1R00DRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84N1R00DRBSL
Description
RES 1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84N1R00DRBSL Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)