RER65F3R01RC02 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
3.01 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER65F3R01RC02
DigiKey Part Number
541-RER65F3R01RC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER65F3R01RC02
Description
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 10W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Resistance
3.01 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
10W
Failure Rate
R (0.01%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C